SD High School Coaches Association-All State Soccer Selections

Share

2018 SDHSSCA All-State Teams

A Boys                                                                                   A Girls

Colby Fechner – Sr.  – Tea Area                                            Kasey Herbster – Sr. -Vermillion

Wyatt Van Tol – Sr. – Tea Area                                               Emma Haugan – Sr. – West Central

Kade Stearns – Sr.- Tea Area                                                 Aspyn Thomassen – Jr. – Tea

Mason Ritter – Sr. –Tea Area                                                  Vivian Hurd – So. – St. Thomas More

Wilson Hoffman – Sr. – Tea Area                                             Molly Ryan – Sr. – Belle Fourche

Andreas Lindstad – Sr. – Vermillion                                         Ally Young – Sr.  – SF Christian

Elijah Bird – Sr. – SF Christian                                                 Kazia Ohayon – Sr. – West Central

Mitchell Oostra – Sr. – SF Christian                                         Kyley Greenhoff – Sr. – Garretson

Mason Runia – Sr. –  SF Christian                                            Kayla Aymar – Jr. – Tea Area

Michael Hurd – Sr. – St. Thomas More                                    Sydney Kurtz – Sr. – West Central

Spencer Lund – Sr. – St. Thomas More                                   Ellie Schock – Jr. – SF Christian

 

Honorable Mention                                                                       Honorable Mention

Justin Hohn – Sr. – Tea Area                                                     Brooke Deckert – Jr. – Tea Area

Jarett Rueb – Sr. – Vermillion                                                     Ivy Winkler – Fr. Dakota Valley

Josiah Trimble – So. – Belle Fourche                                        Cami Regenerus – Jr. – Vermillion

Sam Evans – So. – St. Thomas More                                        Rylee Haldeman – Fr. – West Central

Kenzie McInerney – So. –  Groton

 

AA Girls

 

1st Team                                                                    2nd Team

Emma Avery – Jr. – RC Central                                                 Sierra Barkus – So. –  SF O’Gorman

Abigail Foster – Sr. – Pierre                                                        Hannah Young – Sr. – RC Central

Emily Mikkelsen – Sr. – Pierre                                                    Morgan Thompson – Sr. – Brandon Valley

Lexie Wood – Sr. – RC Stevens                                                  Elisabeth Tift – Sr. – SF Lincoln

Tandra Keegan – Sr. – RC Stevens                                            Janaina Zanin – Jr. – Pierre

Jaiden Boomsma – Jr. – Yankton                                                Kelsey Oswald – Jr. – Yankton

Payton Wolfgram – Jr. – Yankton                                                 Ellie Schad – Jr. – RC Stevens

Hailey Holland – Sr. – Aberdeen                                                   Lily Parris – Jr. – RC Stevens

Ashley Ask – Sr. – Brandon Valley                                                Abby Hartman – So. – Watertown

Amy Dow – Sr. – SF Lincoln                                                          Morgan Strahl – Jr. – Yankton

Jillian Barkus – Sr. – SF O’Gorman                                               Mackenzie Rath – Sr. – Pierre

 

AA Boys

 

1st Team                                                                  2nd Team

Joel Sathyanesan – Sr. – SF Roosevelt                                  Kirubel Yerga – Sr. –  SF Washington

Jayden Fiechtner – Sr. – Watertown                                        Junior Zokue  – Sr. – Brookings

Weston Verhulst – Sr. – Spearfish                                            Baht Eh khin – Jr. – Huron

Ethan Glissendorf – Sr. – SF O’Gorman                                  Jacob Frantzen – Sr. Brandon Valley

Brady Cork – Sr. – SF Roosevelt                                             Rigel Roberdeau – Sr. – Spearfish

Jeremie Benson – Jr. – SF Washington                                   Garret Cole – Sr. – RC Cenral

Ian Helgeson – Sr. – RC Stevens                                             Mason Stolle – Sr. – SF Roosevelt

Erik Keohane – Jr. – RC Central                                               Patrick Stys – So. – SF O’Gorman

Jesse Van Hemert – Jr. – Brandon Valley                                 Tory Shafer – Jr. – SF Washington

Seth Martens – Sr. – Aberdeen                                                 Isaac Conrad – Sr. – Brookings

Dawson Fairchild – Jr. – RC Central                                         Reece Meister – Jr. – Aberdeen