Category Archives: Sports News

SD Class AA Boys Basketball All State selections announced

South Dakota Class AA Boys All State Basketball As selected by the South Dakota Basketball Coaches Association First team Matthew Mors, Yankton, 6-7, Forward, Sophomore, 23 ppg, 7.8 rpg, 45% FG, 4.2 apg Jared Jaros, Sioux Falls Lincoln, 6-2, Guard, Senior, 19.6 ppg, 4.4 rpg, 47% FG, 40% 3FG Nick Hoyt, Harrisburg, 5-10, Guard, Senior,…Continue Reading

SD Class A Boys Basketball All State selections announced

2019 Class B Boys All-State Basketball Team As selected by the South Dakota Basketball Coaches Association First team Noah Freidel, Tea Area, 6-4, Guard/Forward, Senior —Player of the Year — 23.2 ppg, 8.2 rpg, 54% FG. Alejandro Rama, Red Cloud, 6-1, Guard, Senior 35 ppg, 80% FT, 10 rpg Mitchell Goodbary, Sioux Falls Christian, 6-5,…Continue Reading

All Black Hills Conference Basketball Selections announced

All Black Hills Conference Boy’s Basketball 2018-2019 Belle Fourche Kelby Olson Honorable Mention-Tate Hostetter Honorable Mention-Chandler Kerr Custer Nolan Patzlaff Honorable Mention-Dustyn Fish Honorable Mention-Jace Kelley Douglas Kearby Jindra Honorable Mention-KJ Hagins Honorable Mention-Ryan Tompkins Hill City Taylor Edwards Honorable Mention-Noah Krull Hot Springs Kelton Harris Thane Lockhart Honorable Mention-Alex Bilbruck Honorable Mention-Matt Norton Lead…Continue Reading

SD Class B Boys Basketball All State selections announced

FIRST TEAM Sawyer Schultz, Bridgewater-Emery, 6-3, Guard, Senior — Player of the Year — 23 ppg, 8.6 rpg, 83% FT, 59 made 3-pointers, 4.5 apg. Jacob Prouty, Clark-Willow Lake, 6-1, Guard, Senior — 19.8 ppg, 81% FT, 5.8 rpg, 5.2 apg. Trey King, Irene-Wakonda, 6-1, Guard, Senior — 23.1 ppg, 49% FG, 55 steals, 7.8…Continue Reading

SD Class AA Girls All State Basketball selections

S.D. CLASS AA GIRLS’ ALL-STATE As selected by the South Dakota Basketball Coaches Association First Team Emma Ronsiek, Sioux Falls O’Gorman — Jr., 6-1 G/F: 15.3 ppg, 8.1 rpg, 2.6 apg. Jeniah Ugofsky, Harrisburg — Sr., 6-1 F/C: 11.5 ppg, 9.7 rpg, 3.7 apg, 2.5 spg. Michaela Jewett, Brookings — Sr., 6-0 F: 19.0 ppg,…Continue Reading

SD Class A Girls All State Basketball selections announced

S.D. CLASS A GIRLS’ ALL-STATE As selected by the South Dakota Basketball Coaches Association FIRST TEAM Madysen Vlastuin, Lennox — Jr., 6-1, F; 16.3 ppg, 6.0 rpg, 2.2 apg, 83.6% FT, 24 made three-pointers Haleigh Timmer, St. Thomas More — So., 5-9, F; 20.7 ppg, 6.8 rpg, 3.0 apg, 2.1 spg; 88% FT Raven Cournoyer,…Continue Reading

Class B All State Girls Basketball selections announced

Class B All-State Girls Selected by the South Dakota Basketball Coaches Association First team Karly Gustafson, Ethan, 6-0, Sr., Forward (20.2 ppg, 7.5 rpg) Lauren Sees, Avon, 5-8, Sr., Guard (24 ppg, 3.9 rpg) Laurie Rogers, Warner, 6-1, Sr., Center (19.2 ppg, 9.8 rpg) Kamryn Heinz, Ipswich, 5-9, Sr., Guard (18 ppg, 10 rpg) Mattilynn…Continue Reading

SD State Basketball Schedule

S.D. STATE B GIRLS March 7-9 at Huron Arena First Round, Thursday No. 1 Ethan (22-0) vs. No. 8 Waverly-South Shore (15-7), noon No. 4 Warner (21-2) vs. No. 5 Freeman (19-4), 1:45 p.m. No. 2 DeSmet (21-1) vs. No. 7 White River (18-4), 6 p.m. No. 3 Corsica-Stickney (21-2) vs. No. 6 Ipswich (18-3),…Continue Reading

SoDak 16 Basketball Schedule

S.D. SODAK 16 CLASS A GIRLS Games on Monday, March 4 No. 1 West Central (21-0) vs. No. 16 Crow Creek (13-8), 6 p.m., Mitchell No. 2 Winner (20-0) vs. No. 15 Redfield-Doland (15-6), 7:30 p.m., Mitchell No. 3 Todd County (20-2) vs. No. 14 Miller (14-6), 7 p.m., Fort Pierre No. 4 Hamlin (16-4)…Continue Reading

SD State Wrestling Results

SDHSAA State Wrestling Saturday Class A Team Results 1. RC Stevens 162.5; 2. Pierre T.F. Riggs 133.5; 3. RC Central 132.0; 4. Aberdeen Central 131.0; 5. SF Roosevelt 96.0; 6. Brookings 92.0; 7. Brandon Valley 91.0; 8. Watertown 84.0; 9. Mitchell 79.0; 10. Chamberlain 78.0; 11. Madison 68.5; 12. Harrisburg 67.5; 13. Sturgis Brown 67.0;…Continue Reading