SD Boys State Golf-Round 1 Results

FacebookTwitterGoogle+Share

GOLF

S.D. STATE CLASS AA BOYS

At Brookings Country Club

First Round, Monday

Team Standings — Rapid City Stevens 302, Sioux Falls Lincoln 307, Spearfish 312, Sioux Falls Roosevelt 315, Yankton 317, Brandon Valley 326, Sioux Falls O’Gorman 326, Watertown 330, Harrisburg 334, Aberdeen Central 339, Brookings 341, Sturgis 342, Mitchell 344, Rapid City Central 357, Huron 362, Pierre 369, Sioux Falls Washington 371.

Top 25 Individuals (All-State Position) — 1. Adam Salter, RC Stevens, 71; 2. Jackson Faber, Brandon Valley, 73; 3. Ryan Neff, SF Lincoln, 74;. 4. (Tie) Michael Frick, Yankton and Simon Hacecky, Yankton, 75; 6. (Tie) Ben Daane, RC Stevens, Kevin Kolb, Spearfish and Max Honner, SF Lincoln, 76; 9. (Tie) Garett Everson, SF Roosevelt, Gavin Hatch, Harrisburg, Jack Lundin, SF Roosevelt, Jesse Sacrison, Spearfish, Payton Phares, RC Stevens and Drew Cole, Brookings, 77; 15. (Tie) Jonah Swartz, RC Stevens and Luke Honner, SF Lincoln, 78; 17. (Tie) Jack Hilgenberg, SF Lincoln, Phil Enderson, SF O’Gorman, Ryan Nolan, RC Stevens, Sam Grout, Spearfish, William Sanford, SF O’Gorman and Tice McVay, Sturgis, 79; 23. (Tie) Drew Gusso, Spearfish, Jake Whitlock, Watertown, Roland Siverling, SF Roosevelt and Noah Ziegmann, Sturgis, 80.

Other Golfers — 27. (Tie) Blake Dornbusch, SF O’Gorman, Jack Eggebraaten, SF Roosevelt, John Young, RC Stevens, Karsten Kern, SF Roosevelt, Nash Stenberg, SF Lincoln, Tyler McBurnett, Spearfish, Will Allen, Harrisburg and Ethan Vikander, Aberdeen Central, 81; 35. (Tie) Jake Olson, Watertown, Jimmie Cunningham, Yankton, Ethan Huber, Mitchell and Jesse Roberts, Brookings, 82; 39. (Tie) Nik Sunde, Watertown, Tucker Wookey, Watertownn, Austin Swenson, Brandon Valley, Braydon Jones, Aberdeen Central, Matt Gusso, Brandon Valley, Max Dailey, Mitchell and Scott Albrecht, Aberdeen Central, 84.

46. (Tie) Gavin Haselhorst, yankton, Jackson Schroeppel, Harrisburg and Matt Anderson, Brandon Valley, 85; 52. (Tie) Landon Moe, Yankton and Mason Rozell, Huron, 86; 54. (Tie) Brady Christoffels, SF Washington, Emmet Hansen, Brand Valley, Landon Roberts, Huron and Matt Eby, Sturgis, 87; 59. (Tie) Adam Schrader, SF Lincoln, Owen Holmes, SF O’Gorman, Alex Duran, RC Central, Jack Kray, SF Washington and Seth Stock, 88; 64. (Tie) Alec Rice, Brookings, Cameron Kor, RC Central, Jacob Wehde, Huron, Kade Clark, Mitchell, Lake Hamilton, SF Washington and Max Tupper, Mitchell, 89.

70. (Tie) Cayden Paulsen, Watertown, Karter Krast, Pierre, Grady Klundt, Pierre and Micah Dohrer, Aberdeen Central, 90; 74. Trevor Berreth, Harrisburg, 91; 75. (Tie) Jackson Dorsett, Aberdeen Central and Jaedn Dansby, RC Central, 92; 79. (Tie) Nick Bennett, Mitchell, Ryan Treiber, Brookings and Tyler Swenson, Pierre, 94; 82. Brody Olivier, Brandon Valley, Jordan Svobodny, Brookings and Sawyer Lee, Pierre, 95; 85. (Tie) Sam Gibson, Harrisburg and JD Keszler, Strugis, 96; 87. (Tie) Fred Roufs, Harrisburg, Bradin Standing Bear, Strugis and Jacob Tobin, Aberdeen Central, 97; 90. Eric Dotson, RC Central, 98; 92. Nathan Gauer, Huron, 100; 93. Will Smith, Huron, 101; 94. Zain Baus, Pierre, 102.

95. Devin Wolter, Sturgis, 104; 96. Jack Johnson, SF O’Gorman, 105; 97. (Tie) Grant Behrend, SF Washington and Marty Boetel, Huron, 107; 100. Carter Knuth, SF Washington, 109; 101. Jakob Studer, Mitchell, 110; 102. Ashton Moon, SF Washington, 112; 103. Sawyer Brose, Douglas, 114; 104. Austin Taylor, Douglas, 123; 105. Andrew Davis, Douglas, 143.

S.D. STATE CLASS A BOYS

At Rocky Run Golf Course, Dell Rapids

First Round, Monday

Team Standings — Dakota Valley 343, Tea Area 346, Aberdeen Roncalli 348, Madison 348, Sioux Valley 352, Sisseton 353, West Central 365, Lennox 366, Parkston 367, Custer 370, Redfield 389, Chamberlain 394, Canton 405, Hot Springs 429, St. Thomas More 435.

Top 25 Individuals (All-State Position) — 1. Brock Murphy, Tea Area, 75; 2. Nate Nielsen, Sisseton, 76; 3. (Tie) Alex Vande Greind, SF Christian, Lucas Schaefbauer, Aberdeen Roncalli, Paul Bruns, Dakota Valley, Ryne Whisler, Vermillion, Westin Trenhaile, Sioux Valley, 79; 8. (Tie) Braden Eimers, Madison, Cameron Caldwell, Chamberlain and Keaton Hensley, Dakota Valley, 80; 11. Lance Christensen, Little Wound, 82; 12. Conner VanVooren, Milbank Area, 83; 13. (Tie) Eli Cinco, Lennox, Quinn Bromann, Parkston, 85; 15. (Tie) Blake Nielsen, Sisseton, Carson Van Beek, SF Christian, Hunter Lavin, Vermillion, Isaac Bruns, Dakota Valley, Isaac Suchor, Redfield and Willis Robertson, Vermillion, 86; 21. (Tie) Caden Jost, West Central, Heston Jorgenson, Madison, Payton Borah, Beresford, Mason Carrels, Aberdeen Roncalli, 87; 25. (Tie) Eric Munson, Tea Area, Royce Viereck, Canton and Trey Even, West Central, 88.

Other Golfers — 28. (Tie) Joseph Goetz, Aberdeen Roncalli, Keaton Nighbert, Madison and Logan Steffensen, Sioux Valley, 89; 31. (Tie) Bryce Hammer, Todd County, Cade Guthmiller, Groton Area, Dylan May, West Central, Nate Buisker, Sioux Valley, Noah Fried, Mobridge-Pollock and Jacob Harris, Hot Springs, 90; 37. (Tie) Dylan Polzine, Custer, Jayden Gayle, Lennox, Payton Koehn, Parkston, Karsen Welbig, Dell Rapids and Keeton Newborg, Tea Area, 91; 42. (Tie) Austin Eggers, Custer, Carter Kalda, Parkston, Cooper Leslie, Tea Area, Dylan DeJon, Madison and Thomas Denoyer, St. Francis, 92.

47. (Tie) Caleb Barse, Tiospa Zina, Carter Janssen, St. Thomas More, Gunner Prior, Custer, Lance Sutter, Belle Fourche, Blake Whitehorn, Madison, Brodie Vanden Brink, SF Christian, Jackson Henrich, Aberdeen Roncalli, Konnor Gayle, Lennox and Tyler Wright, St. Franchis, 93; 56. (Tie) Dustyn Fish, Custer and Noah Puetz, Sioux Valley, 94; 58. Andrew Kranhold, Sisseton, 95; 59. (Tie) Braimen Steen, Sisseton, Micaiah Utecht, Redfield and Trent Hiltunen, Sioux Valley, 96.

62. (Tie) Drayton Priebe, Chamberlain, Dylan Stephens, Redfield, Jake Trevett, Milbank Area and JD Kirschner, 97; 66. Evan Monell, Dakota Valley, 98; 67. (Tie) Matt Ehler, Parkston and Jacob Madison, Tri-Valley, 99; 69. (Tie) Eli Fisher, Milbank Area, Hayden Wilson, Beresford, Isaiah Tschetter, West Central, Gage Watson, Winner and Garrett Leiseth, Tri-Valley, 100; 74. Cade Kandolin, St. Thomas More, 101; 75. Zach McKee, Dell Rapids, 102; 76. Wyatt Anderson, Canton, 103; 77. Jordan Smith, Dakota Valley, 104; 78. (Tie) Kaiden Larsgaard, Canton, Dakota Munger, Chamberlain, and Xavier Donnell, Sisseton, 105; 81. (Tie) Caleb Clairmont, Todd County, Maxx Percy, Lead-Deadwood, 106; 83. (Tie) Jay Greenwald, Pine Ridge, Sam Curry, Tea Area, 107; 85. (Tie) Braden Bruening, Parkston and Brandon Kubly, Dell Rapids, 108; 87. (Tie) Sam Stahl, Canton, Peyton Bettcher, West Central and Zane Cope, Hot Springs, 110.

90. (Tie) Mason Vanbidder, Hot Springs and Jaxson Frankenstein, Redfield, 110; 92. Johnny German, Tiospa Zina, 111; 93. Sandler Wiekamp, Chamberlain, 112; 94. Sam Gibbon, St. Thomas More, 114; 95. Jace Kelley, Custer, 115; 96. Chayton Bower, Lead-Deadwood, 116; 97. (Yie) Kelb Brave Eagle, Little Wound and Modes Kerr, Hot Springs, 120; 99. Max Kelsey, Chamberlain, 124; 100. Alex Voyles, Belle Fourche, 126; 101. (Tie) Baxter Meyer, St. Thomas More, and Luta BobTailBear, Cheyenne-Eagle Butte, 1027; 103. (Tie) Sam Mortimer, St. Thomas More and Zach Jordan, Redfield, 128; 105. Wyatt Vandevelde, Lead-Deadwoor, 135; 106. Hayden Vanbibber, Hot Springs, 136; DQ. Ethan Kelly, Elk-Point Jefferson.