SD High School Track and Field State Meet-Day 1 Results

FacebookTwitterGoogle+Share

CLASS B
Girls 4×800 Meter Relay – 
1, Deubrook Area (Shaylee DeBeer, Andrea Vandermeer, Cortney Bauman, Josie Olsen), 9:49.34; 2, Newell (lexa Burtzlaff, Austin Alexander, Kayden Steele, Delaney Leber), 10:00.95; 3, Kimball/White Lake (Ellie Overweg, Fayleen Overweg, Christine Gaulke, Sidney McCord), 10:08.89; 4, Ipswich (Tessa Kilber, Aleah Steger, Emily DeRaad, Ashley Ptacek), 10:09.09; 5, Bridgewater-Emery (Kristin Kotas, Joslyn Schrank, Julia Weber, Kennedee Weber), 10:22.06; 6, Gayville-Volin (Sarah Buckman, Molly Larson, Jayden Engen, Maddy Fairley), 10:27.36; 7, Corsica-Stickney (Lauren Bruinsma, Payton DeLange, Courtney Menning, Morgan Clites), 10:36.99; 8, Potter County (Kori Hansen, Delanie Larson, Kristie Lake, Dakota Goebel), 10:38.12.

Boys 4×800 Meter Relay – 1, Ipswich (Geditz Maxwell, Colton Weeldreyer, Wyatt Haux, Ben Kulesa), 8:21.11; 2, James Valley Christian (Joshua Wieting, Mike Waldner, Braden Held, Colton Schweigert), 8:21.55; 3, Sunshine Bible Academy (Jace Burma, Travis Hass, Jade Burma, Christopher Hass), 8:26.15; 4, Northwestern (Jarret Haven, Caleb Schentzel, Hunter Schipke, Zech Clemens), 8:31.46; 5, Freeman Academy/Marion (Brennan Haggerty, Stephen Waltner, Payton Arbach, Thaniel Schroeder), 8:32.73; 6, Burke/South Central (Kray Person, Jackson Liewer, Jaden Frank, Tyson Mayer), 8:35.83; 7, Dell Rapids St. Mary (Ryan Eining, Connor Libis, Logan Gaspar, Ethan Geraets), 8:39.93; 8, De Smet (Dakota Barnard, Baylor Beck, Kalen Garry, Trevin Holland), 8:42.99.

Girls 800 Meter Run – 1, Delaney Weber, Newell, 2:19.97; 2, Shaylee DeBeer, Deubrook Area, 2:24.80; 3, Christine Gaulke, Kimball/White Lake, 2:25.71; 4, Saraya Bronson, Wilmot, 2:25.76; 5, Reese Luze, Colman-Egan, 2:26.30; 6, Anna Zara, Burke/South Central, 2:27.43; 7, Lauren Baumberger, McIntosh, 2:27.50; 8, Kennedee Weber, Bridewater-Emery, 2:29.41.

Boys 800 Meter Run – 1, Daniel Burkhalter, Bison, 1:59.77; 2, Jace Burma, Sunshine Bible Academy, 2:01.58; 3, Reggie Slaba, Hanson, 2:03.08; 4, Joshua Wieting, James Valley Christian, 2:03.24; 5, Tyson Mayer, Burke/South Central, 2:03.39; 6, Kuper Heck, Timber Lake, 2:03.96; 7, Austin Olson, Jones County, 2:04.23; 8, Kray Person, Burke/South Central, 2:05.93.

Girls 3200 Meter Run – 1, Maddy Fairley, Gayville-Volin, 11:53.08; 2, Josie Olsen, Deubrook Area, 12:20.18; 3, Julie Dugan, Jones County, 12:26.06; 4, Isabella Brouwer, Andes Central/Da, 12:31.68; 5, Victoria Zirbel, Waubay/Summit, 12:34.98; 6, Andrea Vandermeer, Deubrook Area, 12:38.87; 7, Jessica Boekelheide, Northwestern, 12:41.22; 8, Fayleen Overweg, Kimball/White Lake, 12:57.02.

Boys 3200 Meter Run – 1, Aaron Voigt, Gregory, 10:08.96; 2, Cody Larson, Warner, 10:14.10; 3, Thaniel Schroeder, Freeman Academy/Ma., 10:14.56; 4, Daniel Burkhalter, Bison, 10:27.63; 5, Michael Wirth, Warner, 10:28.86; 6, Kray Person, Burke/South Central, 10:29.21; 7, Sam Rhaecine, Wakpala, 10:37.81; 8, Daniel Ayoroa, James Valley Christian, 10:41.90.

Boys Pole Vault – 1, Cody Oien, Irene-Wakonda, 13.03.00; 2, Jackson Kunz, Eureka/Bowdle, J13.03.00; 3, Karter Bradenberger, Castlewood, 12:03.00; 4, Wyatt Haux, Ipswich, J12.03.00; 5, Ben Fischbach, Warner, 11.09.00; 6, Fisher Spilde, Waverly-South Shore, 11.03.00; 7, Abe Herber, Kadoka Area, J11-03.00; 8, Skylar Godwin, Freeman, J11-03.00.

Girls Long Jump – 1, Ashley Vandermeer, Deubrook Area, 17-01.75; 2, Lauren Sees, Avon, 16-06.50; 3, Brooke Weber, Hanson, 16-03.00; 4, Olivia Baumberger, Colman-Egan, J16-03.00; 5, Sage Pulse, Kimball/White Lake, 16-02.50; 6, Brooke Slaba, Hanson, 16-00.00; 7, Morgan Huber, Hanson, 15-10.00; 8, Kylie Beare, Estelline/Hendricks, J15-10.00.

Girls Discus Throw – 1, Rachel Guthmiller, Sully Buttes, 125-01; 2, Kyla Sawvell, Wall, J125-01; 3, Livi Jurrens, Avon, 118-03; 4, Taylor Sprecher, Wolsey-Wessington, 117-10; 5, Kamryn Heinz, Ipswich, 116-03; 6, Marinda Archer, Sully Buttes, 113-05; 7, Dakota Alfson, Chester Area, 111-07; 8, Bella Vitek, Scotland, 109-10.

Girls Pole Vault – 1, Greta Johnson, Estelline/Hendricks, 11-00.00; 2, Sophie Johnson, Estelline/Hendricks, 10-09.00; 3, Taylor Maurer, Ipswich, 10-06.00; 4, Tegan Ronke, Waverly-South Shore, 10-00.00; 5, McKenzie Evans, Ipswich, 9-06.00; 6, Annabelle McIlravy, Philip, J9-06.00; 6, Izabella McQuarie, Ipswich, J9-06.00; 6, Christine Nefzger, Estelline/Hendricks, J9-06.00.

Boys Long Jump – 1, Alex Sumption, Frederick Area, 21-08.25; 2, Preston Jones, Britton-Hecla, 21-00.50; 3, Zech Clemens, Northwestern, J21-00.50; 4, Jayd VanDerWerff, Gregory, 20-09.50; 5, Dallas Lee, Irene-Wakonda, 20-08.75; 6, Jacob Cihak, Avon, 20-08.00; 7, Darrian Hood, James Valley Christian, 20-07.50; 8, Cole Franck, Leola, 19-11.25.

Boys Shot Put – 1, Trevor Begeman, Herreid/Selby Area, 60-02.25; 2, Jett Lamb, Sully Buttes, 53-00.75; 3, Koby Spader, De Smet, 50-06.50; 4, Jacob Howard, Sully Buttes, 50-00.00; 5, Shane Collins, Bison, 49-10.50; 6, Tucker Fauth, Eureka/Bowdle, 48-07.25; 7, Tanner Geffre, Leola, 48-02.00; 8, Duot VanSickle, Bridgewater-Emery, 48-00.50.

Girls Triple Jump – 1, Ashley Vandermeer, Duebrook Area, 36-01.25; 2, Brooke Weber, Hanson, 34-10-75; 3, Lily Gaston, Ipswich, 34-03.00; 4, Shaylee DeBeer, Deubrook Area, 34-01.75; 5, Austin Alexander, Newell, 33-09.75; 6, Krystal Geier, Eureka/Bowdle, 33-09.25; 7, Ali Kranz, Waverly-South Shore, 33-09.00; 8, Haley Krumpus, Colome, 33-08.75.

Girls Shot Put – 1, Kyla Sawvell, Wall, 43-11.50; 2, Kamryn Heinz, Ipswich, 38-08.50; 3, Cooper McLaughlin, Wall, 37-04.50; 4, Lauren Wittler, Sully Buttes, 36-06.00; 5, Jadon Wages, Chester Area, 35-11.75; 6, Kylie Hausman, Gayville-Volin, 35-06.75; 7, Maddie Kribell, Freeman, 35-03.75; 8, Kaylen Knodel, Irene-Wakonda, 35-01.50.

Boys Triple Jump – 1, Chase Mason, Viborg-Hurley, 43-10.00; 2, Darrian Hood, James Valley Christian, 43-02.75; 3, Daaron Tronvold, Andes Central/Da., 41-10.75; 4, Conner Paetow, Viborg-Hurley, 41-06.25; 5, Preston Jones, Britton-Hecla, 41-04.75; 6, Weston Geraets, Dell Rapids St. Mary, 41-02.50; 7, Kade Larson, Langford Area, 40-09.75; 8, Tack Tines, Wall, J40-09.75.

Boys Discus Throw – 1, Koby Spader, De Smet, 154-11; 2, Jacob Howard, Sully Buttes, 154-06; 3, Tucker Fauth, Eureka/Bowdle, 153-10; 4, Shane Collins, Bison, 152-11; 5, Trevor Begeman, Herreid/Selby Area; 6, Jacob Joachim, Corsica-Stickney, 147-08; 7, Trey Bohlmann, Menno, 137-06; 8, Emmit Bohle, Herreid/Selby Area, 137-03.

CLASS A
Girls 4×800 Meter Relay – 
1, St. Thomas More (Lizzy Erlandson, Clara Sedlacek, Brigit Blote, Kaci Cooper), 9:33.50; 2, Vermillion (Rachel Brady, Taryn Whisler, Madisen Martinez, Maddie Lavin), 9:48.24; 3, Hill City (Karlee Simmons, Janean Hanka, Lydia Raderschadt, Marion Hohn), 9:49.11; 4, Beresford, (Jaycee Fischer, Jordan Fischer, Cait Savey, Anna Atwood), 9:52.81; 5, Lennox (Ali Bainbridge, Lily Mechels, Emily Plucker, Alicia Ruud), 10:06.82; 6, Custer, (Ramsey Karim, Kenzi Becker, Mallory Delmont, Tori Glazier), 10:07.91; 7, Sioux Falls Christian, (Mia Schnabel, Johanna Zylstra, Micah VanKalsbeek, Rachel Barkema, 10:13.46; 8, Flandreau (Madeline Hursey, Libby Hursey, Mara Lunday, Hannah Parsley, 10:15.73.

Boys 4×800 Meter Relay – 1, West Central (Caden Ideker, Reece Ullerich, Braden Peters, Derick Peters), 8:06.86.2, Vermillion (Tommy Nikkel, Justin Sorensen, Hunter Lavin, AJ Plitzuweit), 8:07.86. 3, Custer (Max Oesterling, Ben Wahlstrom, Joe Rush, Nathaniel Youngblood), 8:10.76; 4, Sioux Falls Christian (Cooper Hitt, Connor Watley, Connor VanderHaar, Lance VanZee), 8:17.42; 5, Stanley County (Cale Meiners, Logan Rosenberger, Ryan Habeck, Shay VanDenHemel), 8:29.97; 6, Canton, (Isaac Dietzenbach, Cody Szarmach, Scott Peterson, Matthew Toso), 8:32.76; 7, Beresford, (Alec Atwood, Nate Kropuenske, Matthew Hoffman, Brandon Andrews), 8:33.58; 8, Lennox, (Zach Bultena, Caleb Sayler, Holdyn Wagner, Camden Wulf), 8:34.00.

Girls 800 Meter Run – 1, Haleigh Timmer, St. Thomas More, 2:31.61R; 2, Tori Glazier, Custer, 2:16.03; 3, Marion Hohn, Hill City, 2:20.71; 4, Brigit Blote, St. Thomas More, 2:21.84; 5, Anna Theophilus, Madison, 2:25.00; 6, Anna Atwood, Beresford, 2:31.01; 7, Ellie Travnicek, Parker, 2:31.59; 8, Jaycee Fischer, Beresford, 2:32.16.

Boys 800 Meter Run – 1, Ty Trainor, St. Thomas More, 1:56.84; 2, Derick Peters, West Central, 1:57.74; 3, Kyle Glanzer, Mt. Vernon/Plankinton, 1:59.67; 4, Lance Vanzee, Sioux Falls Christian, 2:00.50; 5, Grant DeWitt, Florence/Henry, 2:00.98; 6, Matthew Toso, Canton, 2:01.24; 7, Cale Meiners, Stanley Country, 2:02.72; 8, Braden Peters, West Central, 2:02.80.

Girls 3200 Meter Run – 1, Maddie Lavin, Vermillion, 1:27.75; 2, Cait Savey, Beresford, 1:30.73; 3, Jade Ecoffey, Red Cloud, 11:46.75; 4, Sidda Schuyler, Winner, 1:51.73; 5, Ali Bainbridge, Lennox, 11:52.01; 6,Karlee Simmons, Hill City, 11:52.05; 7, Janean Hanka, Hill City, 11:57.55; 8, Taryn Whisler, Vermillion, 12:05.27.

Boys 3200 Meter Run – 1, Joe Rush, Custer, 9:25.55; 2, Derick Peters, West Central, 9:53.35; 3, Alec Atwood, Beresford, 9:54.47; 4, Camden Wulf, Lennox, 10:11.32; 5, Shay VanDenHemel, Stanley County, 10:16.94; 6, Braden Peters, West Central, 10:16.95; 7, Connor VanderHaar, Sioux Falls Christian, 10:23.67; 8, Jarek Glenn, St. Thomas More, 10:25.06.

Boys Pole Vault – 1, Jens Christensen, St. Thomas More, 14-00.00; 2, Kevin Koik, Milbank, 13-09.00; 3, Austin Bartunek, St. Thomas More, 13-03.00; 4, Jaden Peters, Wagner, 13-03.00; 5, Anton Hejna, Bon Homme, 12-09.00; 6, Gavin Haefs, Lead-Deadwood, J12-09.00; 7, Dathon Elmore, Custer, 12-03.00; 8, Wyatt Hess, Lead-Deadwood, 11-09.00.

Girls Discus Throw – 1, Kenna Curry, Elk Point-Jefferson, 125-09; 2, Rachel Jensen, Lennox, 118-03; 3, Cali Boden, Beresford, 118-02; 4, Katlyn Briggs, Mt. Vernon/Plankinton, 113-05; 5, Jessica Bjerke, Groton Area, 112-10; 6, Leah Zacher, Custer, 111-11; 7, Rebecca Morgan, Rapid City Christian, 107-10; 8, Sydney Stofferahn, Dell Rapids, 106-08.

Boys High Jump – 1, Mason Schmidt, Dell Rapids, 6-04.00; 2, Jhett Prins, Webster Area, J6-04.00; 3, Trevor Fiegen, Garretson, 6-02.00; 4, Cade Poppen, Hamlin, J6-02.00; 5, Daniel Strand, Sioux Falls Christian, J6-02.00; 6, Jac Cutler, Hill City, J6-02.00; 7, Cole Bergmann, Dakota Valley, 6-00.00; 8, Nash Grantham, Hamlin, J6-00.00.

Girls Pole Vault – 1, Carolyn Groeger, Lead-Deadwood, 11-10.00R; 2, Shania Schwebach, Madison, 9-00.00; 3, Greta Snaza, Milbank, J9-00.00; 4, Jillian Houk, St. Thomas More, J9-00.00; 5, Britney Krcil, Wagner, J9-00.00; 6, Jenni Giles, Madison, J9-00.00; 7, Kenzie Hamann, Deuel, J9-00.00; 8, Josey Wahlstrom, Custer, 8-06.00; 8, Abby Richie, Webster Area, 8-06.00.

Boys Shot Put – 1, Caleb Carnes, Beresford, 55-03.00; 2, Jacob Kasowski, Tri-Valley, 53-05.00; 3, Brock Anderson, Lennox, 50-02.25; 4, Brady Hoftiezer, Stanley County, 49-03.50; 5, Chase DeWitt, Tri-Valley, 48-09.75; 6, Drake Peed, Elk Point-Jefferson, 48-00.00; 7, Joe Joffer, Parker, 47-03.50; 8, Titan VanderWeardt, Lennox, 46-08.00.

Girls High Jump – 1, Alyssa Johnson, Dakota Valley, 5-04.00; 2, Nikita Reinschmidt, Dakota Valley, 5-03.00; 3, Nikole Ziegler, Sioux Valley, 5-01.00; 4, Lynsey Stevens, Sioux Valley, J5-01.00; 5, McKenna Prouty, Hamlin, 4-11.00; 6, Kelsey Sachtjen, Winner, J4-11.00; 7, Aspen Braning, Belle Fourche, 4-09.00; 7, Aislinn Duffy, St. Thomas More, 4-09.00; 7, Jessica Niles, Beresford, 4-09.00.

Girls Triple Jump – 1, Shayla Howell, Belle Fourche, 39-00.25; 2, Grace Perrenoud, Sioux Falls Christian, 36-06.50; 3, Mikayla Wevik, Tea Area, 35-05.25; 4, Bella Jensen, Belle Fourche, 34-10.50; 5, Sydney Mouw, Tea Area, 34-06.00; 6, Jocelyn Krouse, McCook Central/Montrose, J34-06.00; 7, Taryn Stedillie, Belle Fourche, 34-04.75; 8, Lynsey Stevens, Sioux Valley, 34-04.00.

Girls Shot Put – 1, Kellyn Kortemeyer, Custer, 38-08.00; 2, Faith Leiseth, Hamlin, 37-10.50; 3, Kenna Curry, Elk Point-Jefferson, 37-10.00; 4, Hailee Fischer, West Central, 36-09.00; 5, Kasey Jensen, Vermillion, 36-05.75; 6, Cheyanne Masterson, West Central, 36-02.75; 7, Cassie Bawdon, Custer, 35-07.75; 8, Emma Paul, Dell Rapids, 35-03.50.

Boys Triple Jump – 1, Holdyn Breck, Lennox, 44-03.50; 2, Jaxon Janke, Madison, 43-08.50; 3, Brady Fritz, Winner, 43-00.25; 4, Riggs Priebe, Chamberlain, J43-00.25; 5, Kayden Verley, Canton, 43-00.00; 6, Jackson Tyndall, Belle Fourche, 42-06.00; 7, Brady Hawkins, Ethan/Parkston 42-03.50; 8, Jayden Pittman Pittmann, Baltic, 42-03.00.

Boys Discus Throw – 1, Brock Anderson, Lennox, 141-00; 2, Caleb Carnes, Beresford, 140-05; 3, Reed Ashmore, Custer, 140-04; 4, Jacob Kasowski, Tri-Valley, 135-01; 5, Carson Keller, Mobridge-Pollock, 133-09; 6, Peni Mounga, Aberdeen Roncalli, 130-00; 7, Joe Joffer, Parker, 129-05; 8, Chase DeWitt, Tri-Valley, 126-09.

CLASS AA
Girls 4×800 Meter Relay – 
1, Aberdeen Central (Zoe Douglas, Melanie Jacobs, Jordan Hermansen, Abby Kopecky), 9:36.86; 2, Yankton (Sydnee Serck, Madisyn Bietz, Ellie Karolevitz, Carly Vavra), 9:38.07; 3, Sioux Falls Lincoln (Elizabeth Bindert, Hannah Dumansky, Lila Batcheller, Caroline Sudbeck), 9:40.16; 4, Sioux Falls O’Gorman (Ndjakalenga Mwenentanda, Isabelle Moore, Grace Waage, Alea Hardie), 9:42.94; 5, Rapid City Central (Maria Bunkers, Makaen DeGeest, Delaney Kost, Sarra Gutknecht), 9:46.02; 6, Sioux Falls Roosevelt (Danielle Howard, Hope Grismer, Jaide Geurts, Carly Clark), 9:56.25; 7, Sturgis Brown (Autumn Cassen, Rachel Cammack, Jade Breidenbach, Kylee Bennett), 10:04.15; 8, Brandon Valley (Megan Pickering, Danica Kocer, Kylie Foss, Lauren Wells), 10:08.59.

Boys 4×800 Meter Relay – 1, Sioux Falls Lincoln (Sam Elliott, Josh Schmidt, Jack Elliott, Andrew Lauer), 8:02.64; 2, Sioux Falls Washington (Merci Bita, Christopher Zahn, Noah Richard, Bonheur Mvuyekure), 8:07.47; 3, Sioux Falls Roosevelt (Brady Dannenbring, Jayden Slaba, Isaiah Lee, Diego Jaimes), 8:09.17; 4, Sioux Falls O’Gorman (Dylan Pierson, Cole Hardie, Alex Hove, Jackson Meyer), 8:12.49; 5, Spearfish (Ryan Rafferty, Ryan Peldo, Cole Herrmann), 8:17.88; 6, Harrisburg (Nick Wipf, Josh Krull, Parker Fitzgerald, Pierce Okken), 8:27.17; 7, Brandon Valley (Carson Mashlan, Cole Sylliaasen, Austin Vigants, Max Wilde), 8:30.27; 8, Yankton (Trevor Rafferty, Cooper Kuchta, Justin Cap, Cole Rumsey), 8:31.23.

Girls 800 Meter Run – 1, Ellie Abraham, Brookings, 2:13.53; 2, Courtney Klatt, Sioux Falls Lincoln, 2:16.42; 3, Ndjakalenga Mwenentanda, Sioux Falls O’Gorman, 2:17.15; 4, Alea Hardie, Sioux Falls O’Gorman, 2:18.75; 5, Hope Grismer, Sioux Falls Roosevelt, 2:20.05; 6, Ellie Karolevitz, Yankton, 2:20.34; 7, Haylee Waterfall, Brandon Valley, 2:21.82; 8, Kylee Bennett, Sturgis Brown, 2:24.19.

Boys 800 Meter Run – 1, Ethan Brenneman, Sturgis Brown, 1:55.45; 2, Bonheur Mvuyekure, Sioux Falls Washington, 1:56.15; 3, Gae Syhre, Watertown, 1:58.93; 4, Max Wilde, Brandon Valley, 1:59.26; 5, Brady Dannenbring, Sioux Falls Roosevelt, 1:59.35; 6, Sam Elliott, Sioux Falls Lincoln, 1:59.69; 7, Isaac Conrad, Brookings, 1:59.75; 8, Dylan Pierson, Sioux Falls O’Gorman, 1:59.98.

Girls 3200 Meter Run – 1, Courtney Klatt, Sioux Falls Lincoln, 11:14.46; 2, Madison McClure, Yankton, 11:23.73; 3, Delaney Kost, Rapid City Central, 11:30.69; 4, Alissa Wieman, Douglas, 11:30.82; 5, Allison Rief, Brandon Valley, 11:52.88; 6, Melanie Jacobs, Aberdeen Central, 11:53.98; 7, Hannah Dumansky, Sioux Falls Lincoln, 11:59.85; 8, Makaen DeGeest, Rapid City Central, 12:01.91.

Boys 3200 Meter Run – 1, Isaac Mendel, Sioux Falls Lincoln, 9:36.23; 2, Jack Elliott, Sioux Falls Lincoln, 9:37.05; 3, Aaron Ryan, Aberdeen Central, 9:39.39; 4, Jackson Harrison, Aberdeen Central, 9:41.83; 5, Andrew Lauer, Sioux Falls Lincoln, 9:51.80; 6, Jackson Wilson, Douglas, 9:59.48; 7, Britton Elkin, Brandon Valley, 10:06.02; 8, Shodo Mahamed, Sioux Falls Washington, 10:10.58.

Boys Pole Vault – 1, Nolan Hoback, Harrisburg, 15-03.00; 2, Nick Schirado, Harrisburg, 14-00.00; 3, Travis Kleinsasser, Huron, J14-00.00; 4, Matt Katz, Huron, J14-00.00; 5, Peyton Voss, Harrisburg, J14-00.00; 6, Tycho Clausen, Sioux Falls O’Gorman, 13-06.00; 7, Jacob VanDusseldorp, Watertown, J13-06.00; 8, Ethan Tellinghuisen, Brandon Valley, J13-06.00.

Girls Long Jump – 1, Alayna Falak, Watertown, 18-00.00; 2, Jaiden Boomsma, Yankton, 17-10.25; 3, Josephine Dal, Sioux Falls Lincoln, 17-06.25; 4, Addison Eisenbeisz, Pierre T.F. Riggs, 17-03.75; 5, Trinity Law, Brandon Valley, 17-00.75; 6, Ryley Heier, Sioux Falls Lincoln, 16-10.00; 7, Peyton Bagley, Rapid City Central, J16-10.00; 8, Lauren Merkley, Sioux Falls Lincoln, 16-09.50.

Boys High Jump – 1, Nathan Popkes, Sioux Falls Lincoln, 6-06.00; 2, Pierre Lear, Watertown, J6-06:00; 3, Shiloh Flanagan, Sioux Falls Washington, J6-06.00; 4, Dylan Hay, Rapid City Central, 6-04.00; 5, Jayden Johannsen, Sioux Falls Washington, J6-04.00; 6, Carter Oltoff, Brandon Valley, J6-04.00; 7, Chase Altenburg, Harrisburg, J6-05.00; 8, Carter Nesland, Rapid City Stevens, 6-02.00.

Girls Discus Throw – 1, Aubri Dicus, Sioux Falls Roosevelt, 120-10; 2, Ali Lindner, Harrisburg, 120-07; 3, Lexie Brady, Sioux Falls O’Gorman, 118-01; 4, Jasmine Greer, Sioux Falls Roosevelt, 116-10; 5, Savannah Perez, Rapid City Stevens, 116-08; 6, Kallie Jurgens, Watertown, 114-04; 7, Ashley Anderson, Brookings, 112-07; 8, Amanda Flores Schulte, Brookings, 109-04.

Girls Pole Vault – 1, Hannah Hendrick, Brandon Valley, 11-03.00; 2, Sydney Pelletier, Brandon Valley, J11-03.00; 3, Sydney Ahlers, Watertown, 10-09.00; 4, Cassidy Jorensen, Sturgis Brown, J10-09.00; 5, Summer Scott, Watertown, 10-02.00; 6, Alayna Falak, Watertown, J10-03.00; 7, Mikah Moser, Pierre T.F. Riggs, J10-03.00; 8, Daphne Clausen, Sioux Falls O’Gorman, J10-03.00.

Boys Long Jump – 1, Sage Hagen, Rapid City Central, 22-08.00; 2, Hunter Merkley, Sioux Falls Lincoln, 22-06.00; 3, Shiloh Flanagan, Sioux Falls Washington, 22-04.00; 4, Bransen Kuehl, Rapid City Stevens, 21-09.25; 5, David Bizimana, Sioux Falls Lincoln, 21-02.75; 6, Trevor Severson, Douglas, 21-02.25; 7, Malik Redd, Sioux Falls Lincoln, 21-00.25; 8, Kailleb Walton-Blanden, Rapid City Central, 20-08.25.

Girls High Jump – 1, Carly Haring, Mitchell, 5-05.00; 2, Alayna Falak, Waterton, J5-05.00; 3, Sophie Tietz, Watertown, 5-03.00; 4, Raia Rude, Brandon Valley, 5-03.00; 5, Addison Eisenbeisz, Pierre T.F. Riggs,  J5-03.00; 6, Halle Rogers, Spearfish, 5-01.00; 7, Phekran Kong, Sioux Falls Washington, 5-01.00; 8, Brecli Honner, Harrisburg, J5-01.00.

Girls Triple Jump – 1, Addison Eisenbeisz, Pierre T.F. Riggs, 35-08.25; 2, Trinity Law, Brandon Valley, 35-05.75; 3, Nykki Husman, Yankton, 35-03.25; 4, Ryley Heier, Sioux Falls Lincoln, 35-02.50; 5, Loralee Stock, Sturgis Brown, 34-11.25; 6, Makayla Keffeler, Sturgis Brown, 34-10.75; 7, Sammi Sundby, Rapid City Stevens, 34-09.75; 8, Liberty Justus, Sioux Falls Lincoln, 34-09.00.

Boys Triple Jump – 1, Sage Hagen, Rapid City Central, 46-05.75; 2, Shiloh Flanagan, Sioux Falls Washington, 44-03.00; 3, David Bizimana, Sioux Falls Lincoln, 44-02.25; 4, Malik Redd, Sioux Falls Lincoln, 43-07.75; 5, Leo Kayee, Sioux Falls Lincoln, 43-06.25; 6, Jordan Ladson, Rapid City Central, 42-02.75; 7, Ryan Hill, Harrisburg, 42-01.75; 8, Greg Liddell, Aberdeen Central, 41-08.75.

Boys Discus Throw – 1, Nick Olson, Aberdeen Central, 163-00; 2, Mason McCormick, Sioux Falls Roosevelt, 155-01; 3, Dillon Jensen, Brookings, 150-05; 4, Jorey Sorenson, Brandon Valley, 149-10; 5, Tyler Hiatt, Sioux Falls Lincoln, 149-08; 6, Jack Maher, Pierre T.F. Riggs, 147-06; 7, Sully Mack, Watertown, 147-03; 8, Mason Flakus, Aberdeen Central, 139-00.