Custer Invitational Track and Field Results

FacebookTwitterGoogle+Share

Custer Invitational 

Thursday, April 19

Girls 100 

1, Daeja Goings, Douglas, 13.46. 2, Sarah Henkle, Newcastle, 13.68. 3, Carolyn Groeger, Lead-Deadwood, 13.79. 4, Cammie Crosby, Hot Springs, 13.82. 5, Brook McConville, Belle Fourch, 13.89. 6, Hannah Campbell, Lead-Deadwood, 14.07. 7, Kaitlynn Clark, Douglas, 14.10. 8, Savannah Rosales, Belle Fourche, 14.12.

Girls 200 

1, Shayla Howell, Belle Fourche, 26.78. 2, Sarah Henkle, Newcastle, 28.43. 3, Daeja Goings, Douglas, 28.71. 4, Cammie Crosby, Hot Springs, 29.20. 5, Hannah Campbell, Lead-Deadwood, 29.23. 6, Kaitlynn Clark, Douglas, 29.79. 7, Grace Coy, Newcastle, 29.88. 8, Morgan Peterson, Edgemont, 30.22.

Girls 400

1, Delaney Leber, Newell, 59.77. 2, Josey Wahlstrom, Custer, 1:02.13. 3, Sarah Henkle, Newcastle, 1:03.73. 4, Jadyn Brown, Douglas, 1:06.66. 5, Lexa Burtzlaff, Newell, 1:07.00. 6, Kayden Steele, Newell, 1:07.04. 7, Laney Brill, Belle Fourche, 1:07.28. 8, Nancy Falkenburg-Brown, Custer, 1:07.89.

Girls 800 

1, Mallory Delmont, Custer, 2:26.21. 2, Delaney Leber, Newell, 2:28.05. 3, Alissa Wieman, Douglas, 2:28.62. 4, Tayler Carlson, Custer, 2:34.48. 5, Kenzie Becker, Custer, 2:38.34. 6, Calissa Strohbeen, Douglas, 2:48.99. 7, Hailey McGuire, Newcastle, 2:53.20. 8, Destrie Brewer, Red Cloud, 2:57.19.

Girls 1,600 

1, Alissa Wieman, Douglas, 5:26.38. 2, Kadense Dooley, Custer, 5:56.84. 3, Jade Ecoffey, Red Cloud, 6:16.20. 4, Mackenzie Laverick, Custer, 6:20.77. 5, Hailey McGuire, Newcastle, 6:27.32. 6, Chase Baird, Red Cloud, 6:38.80. 7, Kacie Gross, Rapid City C, 6:52.21. 8, Elli Hollenbeck, Edgemont, 7:00.83.

Girls 3,200 

1, Tierra Baird, Red Cloud, 13:49.61. 2, Destrie Brewer, Red Cloud, 14:01.05. 3, Jashaun St. John, Red Cloud, 14:16.22.

Girls 100 Hurdles

1, Jordynn Toliver, Douglas, 16.79. 2, Breah Mulvehill, Douglas, 17.11. 3, Echo Ecoffey, Red Cloud, 17.34. 4, Anna Lewis, Custer, 17.75. 5, Grace Lewis, Custer, 18.18. 6, Abrianne Baca, Hot Springs, 18.35. 7, Jenna Ostenson, Edgemont, 19.30. 8, Morgan Smith, Douglas, 19.39.

Girls 300 Hurdles 

1, Jordynn Toliver, Douglas, 51.54. 2, Anna Lewis, Custer, 51.72. 3, Austin Alexander, Newell, 53.46. 4, Grace Lewis, Custer, 55.53. 5, Echo Ecoffey, Red Cloud, 56.11. 6, Angelita Two Bulls, Pine Ridge, 59.16. 7, Sarah Barker, Edgemont, 59.66. 8, Morgan Smith, Douglas, 1:00.82.

Girls 4×100 Relay 

1, Belle Fourche ‘A’ 52.61. 2, Douglas ‘A’ 53.47. 3, Rapid City Central ‘A’ 56.52. 4, Edgemont ‘A’ 57.44. 5, Little Wound ‘A’ 1:00.23. 6, Newell ‘A’ 1:00.82. 7, Red Cloud ‘A’ 1:00.86. 8, Lead-Deadwood ‘A’ 1:01.89.

Girls 4×200 Relay

1, Belle Fourche ‘A’ 1:52.53. 2, Douglas ‘A’ 1:54.38. 3, Hot Springs ‘A’ 2:03.07. 4, Red Cloud ‘A’ 2:08.64. 5, Lead-Deadwood ‘A’ 2:13.31.

Girls 4×400 Relay 

1, Custer ‘A’ 4:25.78. 2, Belle Fourche ‘A’ 4:41.16. 3, Newell ‘A’ 4:48.05. 4, Hot Springs ‘A’ 4:49.82.

1, Newell ‘A’ 10:31.22. 2, Custer ‘A’ 10:39.14. 3, Red Cloud ‘A’ 11:04.12. 4, Rapid City Central ‘A’ 11:51.22.

Girls 1600 Sprint Medley 

1, Custer ‘A’ 4:53.10. 2, Red Cloud ‘A’ 5:09.81. 3, Edgemont ‘A’ 5:19.99. 4, Little Wound ‘A’ 5:21.82.

Girls Shot Put 

1, Kellyn Kortemeyer, Custer, 37-01. 2, Angeline Rasby, Rapid City C, 34-01. 3, Cassie Bawdon, Custer, 34-00.50. 4, Abby Tidball, Edgemont, 33-11.50. 5, Dana Youngberg, Newell, 33-10.50. 6, Lizzy Tidball, Edgemont, 33-02. 7, McKensie Cope, Hot Springs, 32-09. 8, Darci Dawson, Douglas, 32-08.50.

Girls Discus 

1, Leah Zacher, Custer, 115-07. 2, Kellyn Kortemeyer, Custer, 103-00. 3, McKensie Cope, Hot Springs, 99-11. 4, Lizzy Tidball, Edgemont, 98-00. 5, Cassie Bawdon, Custer, 95-10. 6, Dana Youngberg, Newell, 93-04. 7, Josie Haden, Hot Springs, 89-00. 8, Angeline Rasby, Rapid City C, 88-05.

Girls High Jump 

1, Chantell Jones, Douglas, 4-10. 2, Aspen Braning, Belle Fourche, J4-10. 3, Jordyn Reubelt, Rapid City C, J4-10. 4, Sydney Pearson, Rapid City C, 4-08. 5, Grace Coy, Newcastle, 4-06. 6, Kassidy Weeldreyer, Newell, 4-04. 7, Kyla Emmert, Newell, 4-02. 7, Rainbow Stands, Pine Ridge, 4-02.

Girls Long Jump 

1, Jordynn Toliver, Douglas, 16-00.50. 2, Echo Ecoffey, Red Cloud, 15-06.50. 3, Grace Coy, Newcastle, 15-03.75. 4, Valarie Doud, Douglas, 15-00.50. 5, Bella Jensen, Belle Fourche, 14-08.50. 6, Ferren Smith, Rapid City C, 14-04. 7, Rylee Young, Belle Fourche, 14-01.50. 8, Shay Woodward, Custer, 13-11.75.

Girls Triple Jump 

1, Shayla Howell, Belle Fourche, 36-06.75. 2, Jessica Martian, Douglas, 32-05.50. 3, Bella Jensen, Belle Fourche, 32-03.75. 4, Echo Ecoffey, Red Cloud, 31-11.50. 5, Chantell Jones, Douglas, 30-10. 6, Taryn Stedillie, Belle Fourche, 30-09.25. 7, Hannah Campbell, Lead-Deadwood, 30-08.75. 8, Aspen Braning, Belle Fourche, 29-04.25.

Girls Pole Vault 

1, Carolyn Groeger, Lead-Deadwood, 10-09. 2, Josey Wahlstrom, Custer, 8-09. 3, Jessica Martian, Douglas, 7-09. 4, Olivia Rogers, Lead-Deadwood 7-03. 5, Morgan Smith, Douglas, J7-03. 6, Tawnie Williams, Rapid City C, 6-09. 7, Emma Singer, Belle Fourche, J6-09. 8, Mackenzie Miller, Custer, 6-03.

Boys 100 

1, Trevor Severson, Douglas, 11.68. 2, Alexander Knutson, Rapid City C, 11.68. 3, Gavin Haefs, Lead-Deadwood, 11.69. 4, Chance Sorensen, Douglas, 11.85. 5, Kyle Kobza, Custer, 12.03. 6, Austin Hughes, Douglas, 12.05. 7, Caleb Simons, Edgemont, 12.11. 8, Brock Kjellsen, Newell, 12.20.

Boys 200

1, Chance Sorensen, Douglas, 24.13. 2, Derrien Popovich, Douglas, 25.07. 3, Dylan Burns, Belle Fourch, 25.13. 4, Mitchell Emory, Rapid City C, 25.55. 5, Caleb Simons, Edgemont, 25.56. 6, EJ Gonzalez, Custer, 25.60. 7, Wyatt Hess, Lead-Deadwoo, 26.14. 8, Dylin Johnson, Lead-Deadwoo, 26.15.

Boys 400 

1, Trinity Brady, Lead-Deadwoo, 52.70. 2, Payton Burtzlaff, Newell, 55.83. 3, Caleb Simons, Edgemont, 56.26. 4, Kevin Larson, Douglas, 57.47. 5, Tate Hostetter, Belle Fourche, 58.49. 6, Ralph Bear Killer, Little Wound, 58.88. 7, Dennis Weston, Red Cloud, 58.98. 8, Daniel Sedlacek, Custer, 59.13.

Boys 800

1, Cameron Quigley, Newcastle, 2:08.37. 2, Trinity Brady, Lead-Deadwood, 2:09.66. 3, Ben Wahlstrom, Custer, 2:16.02. 4, Jeremiah Whalen, Red Cloud, 2:17.19. 5, Kevin Larson, Douglas, 2:17.63. 6, Tyler Winscot, Hot Springs, 2:18.51. 7, Antonio Frazier, Little Wound, 2:18.72. 8, Kaleb Darrow, Edgemont, 2:19.86.

Boys 1,600 

1, Joe Rush, Custer, 4:44.21. 2, Jackson Wilson, Douglas, 4:52.28. 3, Kaleb Wragge, Custer, 4:53.98. 4, Jeremiah Whalen, Red Cloud, 5:05.32. 5, Jace Oesterling, Custer, 5:07.12. 6, Ethan Stebbins, Douglas, 5:08.07. 7, PJ Martin, Newcastle, 5:12.74. 8, Eli Jordan, Lead-Deadwood, 5:16.85.

Boys 3,200 

1, William George, Douglas, 11:21.78. 2, Adam Consoer, Hot Springs, 11:37.60. 3, Jeremiah Whalen, Red Cloud, 11:42.63. 4, Kaleb Darrow, Edgemont, 11:50.50. 5, Lance Christensen, Little Wound, 11:54.81. 6, Mitchell Snyder, Custer, 11:55.63. 7, Caleb Preim, Hot Springs, 12:48.70. 8, Peyton Purviance, Newcastle, 12:53.00.

Boys 110 Hurdles 

1, Cade Ostenson, Newcastle, 16.54. 2, Caden Brown, Douglas, 18.19. 3, Grayson Ramsey, Newcastle, 18.32. 4, Henry London, Rapid City C, 18.92. 5, Dawson Kenoyer, Douglas, 19.35. 6, Octavious Owens, Rapid City C, 20.13. 7, Carter Shackleton, Douglas, 21.89. 8, Cade Olson, Rapid City C, 23.18.

Boys 300 Hurdles

1, Gavin Haefs, Lead-Deadwood, 40.85. 2, Cade Ostenson, Newcastle, 43.32. 3, Austin Hughes, Douglas, 44.58. 4, Logan Block, Custer, 45.41. 5, Grayson Ramsey, Newcastle, 47.00. 6, Caden Brown, Douglas, 48.06. 7, Dawson Kenoyer, Douglas, 48.61. 8, Ryan Simons, Edgemont, 48.80.

Boys 4×100 Meter Relay 

1, Newcastle ‘A’ 46.86. 2, Rapid City Central ‘A’ 47.05. 3, Rapid City Central ‘B’ 48.12. 4, Belle Fourche ‘A’ 48.25. 5, Hot Springs ‘A’ 49.54. 6, Custer ‘A’ 50.45. 7, Lead-Deadwood ‘A’ 50.83. 8, Newell ‘A’ 57.21.

Boys 4×200 Meter Relay

1, Rapid City Central ‘A’ 1:40.03. 2, Hot Springs ‘A’ 1:40.66. 3, Belle Fourche ‘A’ 1:43.07. 4, Newell ‘A’ 1:44.87. 5, Rapid City Central ‘B’ 1:54.69.

Boys 4×400 Relay 

1, Custer ‘A’ 3:40.71. 2, Custer ‘B’ 3:42.26. 3, Newcastle ‘A’ 3:47.21. 4, Belle Fourche ‘A’ 3:50.82. 5, Douglas ‘A’ 3:55.01. 6, Lead-Deadwood ‘A’ 3:55.59. 7, Newell ‘A’ 3:56.05. 8, Belle Fourche ‘B’ 4:01.07.

Boys 4×800 Relay 

1, Custer ‘A’ 8:50.12. 2, Douglas ‘A’ 8:54.12. 3, Custer ‘B’ 8:59.15. 4, Little Wound ‘A’ 9:15.16. 5, Hot Springs ‘A’ 9:30.18. 6, Rapid City Central ‘A’ 9:33.18.

Boys 1600 Sprint Medley

1, Custer ‘A’ 3:45.47. 2, Belle Fourche ‘A’ 3:56.02. 3, Newcastle ‘A’ 4:08.13. 4, Hot Springs ‘A’ 4:27.15.

Boys Shot Put 

1, Reed Ashmore, Custer, 41-11.50. 2, Timothy May, Douglas, 40-06. 3, Sawyer Roberson, Newcastle, 40-00. 4, Garrett Heil, Hot Springs, 38-00. 5, Brigham Williams, Lead-Deadwood, 37-07. 6, Caleb Maciejewski, Hot Springs, 37-05.50. 7, Logan Merdanian, Pine Ridge, 37-04. 8, Nate Laher, Douglas, 37-03.

Boys Discus

1, Reed Ashmore, Custer, 135-03. 2, Jaiden Walton, Douglas, 116-00. 3, AJ Kortemeyer, Custer, 108-00. 4, Marcus Harkless, Hot Springs, 107-07. 5, Caden Shanklin, Hot Springs, 104-10. 6, Brand Baker, Hot Springs, 104-05. 7, Logan Goeders, Belle Fourche, 103-03. 8, Nicholas Peterson, Belle Fourche, 99-07.

Boys High Jump

1, Dae’Jon Fordham, Douglas, 6-00. 2, Dawson Woolett, Douglas, 5-08. 3, David Severson, Douglas, J5-08. 4, Payton Burtzlaff, Newell, 5-06. 5, Kohl Meisman, Rapid City C, J5-06. 5, EJ Gonzalez, Custer, J5-06. 7, Nathan Bledsoe, Rapid City C, 5-04. 8, Damon Hartman, Custer, 5-02.

Boys Long Jump 

1, Trevor Severson, Douglas, 21-02. 2, Dylan Burns, Belle Fourche, 20-07. 3, Cade Ostenson, Newcastle, J20-07. 4, Dae’Jon Fordham, Douglas, 19-08.50. 5, Caleb Simons, Edgemont, 19-02.50. 6, Ryan Simons, Edgemont, 18-09. 7, Chandler Kerr, Belle Fourche, 18-05.50. 8, Matt Norton, Hot Springs, 18-02.50.

Boys Triple Jump 

1, Jacob Alley, Lead-Deadwood, 40-07. 2, Jackson Tyndall, Belle Fourche, 40-00. 3, Cade Ostenson, Newcastle, 38-10.25. 4, Dawson Woolett, Douglas, 38-03. 5, Ralph Bear Killer, Little Wound, 37-01. 6, William Dubray, Pine Ridge, 36-09.25. 7, Kelby Olson, Belle Fourche, 36-06.75. 8, Chandler Kerr, Belle Fourche, 35-05.25.

Boys Pole Vault

1, Wyatt Hess, Lead-Deadwood, 12-06. 2, Dathon Elmore, Custer, 11-00. 3, Bobby Bertolotto, Custer, J11-00. 4, Daniel Gleason, Douglas, 10-06. 5, Hunter Morgan, Rapid City C, 9-00. 6, Sumner Griffin, Rapid City C, 8-06. 7, Jett Blakeman, Belle Fourche, J8-06. 8, Stephen Hennies, Rapid City C, J8-06.